Praca

Ile dni trwa urlop ojcowski?

Ile dni trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski to prawo, z którego mogą korzystać ojcowie, aby spędzić więcej czasu z nowo narodzonym dzieckiem. Jest to forma wsparcia i zachęta dla ojców do aktywnej roli w wychowaniu pociechy od samego początku jego życia. Jak długo trwa taki urlop? Jakie są zasady jego przyznawania? Czy można go rozłożyć na części? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Sprawdź także:

Ile trwa urlop macierzyński?

Definicja urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski to prawo pracy przysługujące mężczyznom po narodzeniu dziecka. Jest to czas, w którym ojciec ma prawo zawiesić swoją aktywność zawodową, aby zadbać o swoje najmłodsze dziecko. Urlop ojcowski wprowadzony został po to, aby ojcowie mogli poświęcić więcej czasu na zacieśnienie więzi z dzieckiem, ale też wsparcie matki w początkowym okresie po narodzinach malucha.

Urlop ojcowski uregulowany jest w Kodeksie pracy. Zgodnie z zapisami przysługuje on każdemu ojcu, który jest ubezpieczony na podstawie umowy o pracę zgodnie z ubezpieczeniem społecznym. Urlop ten przysługuje również w przypadku adopcji dziecka.

Długość urlopu ojcowskiego w Polsce

W Polsce urlop ojcowski trwa 2 tygodnie. Można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończyło 2 lata. Serdecznie zalecamy skorzystanie z tej opcji naraz, jednak jest także możliwość podzielenia go na dwie części, jednak nie krótsze niż tydzień.

Urlop ojcowski można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończyło 2 lata. Można go wziąć zaraz po urlopie macierzyńskim, ale nie jest to wymogiem – urlop ojcowski nie musi następować tuż po urlopie matki.

Wymagania dotyczące skorzystania z urlopu ojcowskiego

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, ojciec musi spełniać dwa podstawowe wymagania: być ubezpieczonym z tytułu umowy o pracę i być ojcem biologicznym bądź adopcyjnym dziecka. Co istotne, nie ma znaczenia, czy jest on zatrudniony na czas nieokreślony, czy na umowę o pracę na czas określony.

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć wniosek w pracy co najmniej siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu ojcowskiego. Wniosek powinien zawierać informacje o terminie i długości planowanego urlopu, a także informacje o tym, czy urlop będzie wykorzystany w jednym, czy dwóch terminach, jeśli ojciec decyduje się na podzielenie go na dwie części.

W innych krajach urlop ojcowski jest różnie regulowany. Przykładowo, w Szwecji i Norwegii urlop taki wynosi nawet do 12 tygodni. W Niemczech natomiast ojcowie mogą biorą przerwę od pracy na okres od 2 do 8 tygodni. Również w Wielkiej Brytanii urlop taki jest bardziej rozbudowany, wynosi tam aż 39 tygodni, choć tamten system łączy urlopy macierzyński i ojcowski w jeden pakiet, który następnie rodzice mogą dowolnie sobie rozdzielić.

Korzystanie z urlopu ojcowskiego przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala ojcu na spędzanie czasu z nowo narodzonym dzieckiem, co wpływa pozytywnie na zacieśnienie więzi ojcowsko-dziecięcej. Poza tym jest to doskonała możliwość wsparcia matki, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka.

Udostępnij

O autorze

Redakcja strony britcoun.org.pl to profesjonaliści związani z pracą, biznesem, motoryzacją, zakupami i domem pełnią kluczową rolę w dostarczaniu wartościowych informacji oraz utrzymaniu wysokiego standardu treści, aby spełnić oczekiwania i potrzeby swojej szerokiej grupy czytelników.