Cieszysz się na zbliżający się czas spędzony z Twoim nowonarodzonym dzieckiem, ale równocześnie zastanawiasz się, jakie są Twoje prawa i obowiązki w tym okolicznościowym okresie? Dla każdej przyszłej mamy, szczególnie pracującej w pełnym wymiarze godzin, istotną kwestią staje się długość urlopu macierzyńskiego. Różne kraje mają różne regulacje, zasady i prawa związane z urlopem macierzyńskim, dlatego warto zrozumieć, jakie przysługują Ci prawa w Polsce i jak wygląda urlop macierzyński w praktyce.
Regulacje prawne dotyczące urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński w Polsce regulowany jest przez Kodeks pracy oraz Ustawę o świadczeniach rodzinnych. Wszystko jest dokładnie określone – od długości urlopu, przez zasady wynagradzania, po powrót do pracy. Zgodnie z ustawą, urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, zaś urlop rodzicielski – 41 tygodni. Na podstawie nowelizacji prawa, wprowadzonej w 2017 r., kobieta pracująca może podzielić swój urlop macierzyński na dwa etapy.
W różnych krajach urlop macierzyński jest regulowany na różne sposoby. Na przykład, w Szwecji zarówno matka, jak i ojciec mają prawo do 480 dni urlopu rodzicielskiego na dziecko. Wysokie standardy są także w Norwegii, która oferuje 49 tygodni urlopu rodzicielskiego ze 100% wynagrodzenia, lub 59 tygodni ze 80% wynagrodzenia. Z kolei w Stanach Zjednoczonych nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom płatnego urlopu macierzyńskiego.
Czym jest urlop macierzyński?
Urlop macierzyński to prawo do odpoczynku od pracy przysługujące zatrudnionej kobiecie w związku z narodzinami dziecka. Celem jego wprowadzenia jest umożliwienie matce przerwy od obowiązków zawodowych w celu zapewnienia odpowiedniej opieki nowo narodzonemu dziecku. Podczas urlopu macierzyńskiego na pracownicę nie mogą być nałożone żadne zadania związane z jej pracą, a jej wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę na zasadach określonych w prawie pracy.
Sprawdź także:
Ile płatny jest urlop macierzyński?